Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

As dori sa intre in concediu de cresterea copilului sotul meu care a muncit 3 ani si jumatate pana anul trecut in august,iar anul acesta a muncit doar doua luni (martie si aprilie)la o firma, iar eu urmeaza sa nasc in august-septembrie. Are dreptul sa ia indemnizatie? Multumesc!
data nasterii : august/septembrie 2017

perioada eligibila : septembrie/octombrie 2015 - august/septembrie 2017

perioade acoperite : august/septembrie 2015 - august 2016 (12/13 luni)
martie - aprilie 2017 (2 luni)

In speta, sotul poate intra in CCC.
Inteleg ca daca ar fi ca bebele sa vina in septembrie se cumuleaza lunile, adica nu trebuie neaparat sa fie 12 luni muncite consecutive?
Cele 12 luni nu trebuie sa fie consecutive.
Multumesc!