avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

As dori sa intre in concediu de cresterea copilului sotul meu care a muncit 3 ani si jumatate pana anul trecut in august,iar anul acesta a muncit doar doua luni (martie si aprilie)la o firma, iar eu urmeaza sa nasc in august-septembrie. Are dreptul sa ia indemnizatie? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: cristinamelinte , utilizator 14:02, 8 Iunie 2017
data nasterii : august/septembrie 2017

perioada eligibila : septembrie/octombrie 2015 - august/septembrie 2017

perioade acoperite : august/septembrie 2015 - august 2016 (12/13 luni)
martie - aprilie 2017 (2 luni)

In speta, sotul poate intra in CCC.
Inteleg ca daca ar fi ca bebele sa vina in septembrie se cumuleaza lunile, adica nu trebuie neaparat sa fie 12 luni muncite consecutive?
Cele 12 luni nu trebuie sa fie consecutive.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație copil Alinaalexandra1986 Alinaalexandra1986 Bună seara! Sunt însărcinată iar la sfârșitul lui Martie 2017 urmeza sa nasc. Am lucrat o perioada de 3 luni (1 Aprilie -1 Iulie 2016) apoi de la 1 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pfa MLCristina MLCristina Buna ziua! Sunt pfa din 7 martie 2017, cu 6 luni inainte adica din septembrie nu am mai avut contract nicaieri. Acum, sunt insarcinata si termenul e pe 1 ... (vezi toată discuția)
Indemnizație concediu creștere copil Apaxil Apaxil Buna ziua, a-și dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizație concediu creștere copil in cazul in care am fost angajata pe 2 ore din 2015 pana in Aprilie ... (vezi toată discuția)