avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație copil

Bună seara! Sunt însărcinată iar la sfârșitul lui Martie 2017 urmeza sa nasc. Am lucrat o perioada de 3 luni (1 Aprilie -1 Iulie 2016) apoi de la 1 Septembrie m-am angajat la o alta firma unde lucrez și în prezent. Nu am lucrat 12 luni consecutiv. Țin sa menționez ca urmez și cursurile unei facultăți private (la zi) din 2015. Întrebarea mea este dacă pot primi indemnizația de creștere a copilului. Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:16, 20 Decembrie 2016
Perioada eligibila pentru CCC este aprilie 2015 - martie 2017.

Din ce ati postat dvs reies urmatoarele perioade care se iau in calcul :
octombrie 2015 - martie 2016 , inclusiv - facultate la zi 6 luni

1 aprilie - 1 iulie 2016 salariata 3 luni

1 septembrie - decembrie 2016 salariata 4 luni
total : 13 luni

In speta, puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul de concediul de crestere copil? RalucaCorina RalucaCorina Buna ziua, Ar trebui sa nasc la 1 Iulie 2017. In tot anul 2015 am fost angajata cu norma de 4ore. In primele 6 luni din 2016 am avut indemnizatie de somaj, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil cristinamelinte cristinamelinte As dori sa intre in concediu de cresterea copilului sotul meu care a muncit 3 ani si jumatate pana anul trecut in august,iar anul acesta a muncit doar doua ... (vezi toată discuția)
Concediu FlorescuL FlorescuL Buna ziua , am fost angajata din 1 septembrie 2015 până în august 2016 , apoi din 1 martie 2017 până în 1 iunie 2017 , acum sunt angajata de la 1 ... (vezi toată discuția)