Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație copil

Bună seara! Sunt însărcinată iar la sfârșitul lui Martie 2017 urmeza sa nasc. Am lucrat o perioada de 3 luni (1 Aprilie -1 Iulie 2016) apoi de la 1 Septembrie m-am angajat la o alta firma unde lucrez și în prezent. Nu am lucrat 12 luni consecutiv. Țin sa menționez ca urmez și cursurile unei facultăți private (la zi) din 2015. Întrebarea mea este dacă pot primi indemnizația de creștere a copilului. Va mulțumesc!
Perioada eligibila pentru CCC este aprilie 2015 - martie 2017.

Din ce ati postat dvs reies urmatoarele perioade care se iau in calcul :
octombrie 2015 - martie 2016 , inclusiv - facultate la zi 6 luni

1 aprilie - 1 iulie 2016 salariata 3 luni

1 septembrie - decembrie 2016 salariata 4 luni
total : 13 luni

In speta, puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC