Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Contestatie expertiza semnaturii
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Contestatie expertiza semnaturii

Într-un dosar civil, la prima instanță, s-a efectuat o expertiza a semnăturii la Institutul de Criminalistica Iasi, iar concluziile expertizei au fost ca semnatura nu apartine numitului XY. In apel s-a efectuat o noua expertiza la Institutul National de Criminalistica Bucuresti, iar concuziile au fost ca semnatura este a numitului XY.
Acum, în apel, mai am posibilitatea de a efectua o contraexpertiza, mai exista vreun organism, ceva de genul unei comisii superioare care sa se pronunte pe cele doua expertize contradictorii? Care ar fi modalitatea de contestare?
Va multumesc!
Mentionati ca in apel s-a efectuat deja o contraexpertiza. Despre ce alta expertiza sa mai fie vorba ?
Instanta de apel sa va pronunta asupra concluziilor celor 2 expertize deja efectuate.
Trebuie sa aveti in vedere ca de regula, la contraexpertiza sunt desemnati 1-3 experti/ comisie de experti. Concluziile de la contraexpertiza pot atarna greu in hotararea instantei de apel.
In apel s-a efectuat o noua expertiza, nu o contraexpertiza, la INEC Bucuresti, fiind efectuata de un singur expert criminalist.
Va multumesc!
Care a fost motivul acceptarii de catre instanta de apel a unei noi expertize care sa nu fie considerata contraexpertiza daca aceasta a fost incredintata la INC central ?
INC are un sediu central si sedii teritoriale. La expertiza ultima/ contraexpertiza facuta de INC Buc. puteti depune observatii daca detineti documente certe (!?) care sa va sustina punctul de vedere, iar expertul/ expertii vor raspunde la acestea.
Lamuriri suplimentare gasiti aici: [ link extern ] .