Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... constructie pe teren arabil intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

constructie pe teren arabil intravilan

am luat un lot intravilan, teren arabil, si doresc sa pun pe el, o casuta de lemn, de 4x4 m , stiu ca am voie doar hambar, grajd, garaj fara aviz de constructie si tot ce implica el. este adevarat? pot pune aceasta casuta de gradina, ca asa se numeste , fara sa am probleme? am certificat de urbanizare.
cum as putea sa denumesc aceasta casuta, ca sa nu necesite avizele..deoarece nu trebuie nici fundatie facuta.ajutoooooooooooooooor...vreau un sfat. sunt o biata femeie singura care trebuie sa se descurce tot singura, dar v-am gasit pe voi, prieteni loviti de soarta ... deci nu sunt chiar singura, va am pe voi..
Ce scrie in certificatul dvs de urbanism?
Daca acea casuta este asa cum ati descris-o atunci nu aveti nevoie de absolut nici un fel de aviz sau autorizatie. Astfel de casute se gasesc in toate marile megastore de tipul Bricostore , Kaufland , Mr.Bricolaje,etc.....poarta denumirea de casute de vara si se pot instala in curte avand dimensiuni de pana la 4x4 sau 5x5ml
Distractie placuta!
=D>
multumesc de ajutor, acum cred ca va fi ok, adica, o sa-mi vad visul cu okii...ce bine e intre prieteni!
Autorizatiile de constructie nu sunt necesare pentru constructiile care nu sunt incorporate solului ... adica care nu au fundatie fiind considerate constructii neparmanente.
Alin Paidiu, Avocat