Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Pe perioada in care care este suspendat, conf. Lg. ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Pe perioada in care care este suspendat, conf. Lg. 188/1999, functionarul public este considerat "persoana defavorizata ", conform HG 799/2014 ?

Mai exact functionarul este suspendat deoarece este parte, intr-un dosar penal in curs de solutionare. Intrucat nu realizeaza nici un venit, daca vrea sa se angajeze, pe perioada desfasurarii procesului, poate fi asimilat persoanelor defavorizate?
Cum sa fiti persoana defavorizata? Sunteti un functionar public suspendat pe perioada cercetarilor. Ulterior, daca vi se dovedeste nevinovatia veti fi repus in functie. Nici vorba de defavorizat. Cine va defavorizeaza? Sunteti soner, cu venit minim garantat ori pensionar?...