Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contracte sponsorizare
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contracte sponsorizare

Avem o asociatie non-profit ce are drept scop ajutorarea persoanelor in nevoie.
Bugetul este constituit din donatiile membrilor și sponsorizări de la diverse SRL.
In momentul in care noi dorim sa ajutam financiar o persoana fizica cu probleme este nevoie sa intocmim un contract de sponsorizare? Este o limita a sponsorizării la fel ca la SRL?
Multumesc.
Da, contract de sponsorizare in urma primirii de la solicitant a unei cereri insotita de copii dupa acte doveditoare de la medici, acte privind tratamentul si alte auxiliare recomandate de medici, facturi proforma daca se doreste decontarea unor cheltuieli de la centre medicale (apoi si factura normala daca nu o avea de la inceput). Puteti ca sa faceti plata direct catre acele unitati in numele persoanei fizice bolnave (sa stipulati asta in contract) sau ii dati lui banii in numerar sau in cont bancar (mai recomandat daca sunt sume mai mari).
Va multumesc! Revin cu intrebarea daca exista o limita a sponsorizării ca in cazul SRL -urilor, tinand cont ca vorbim de o asociatie non - profit
Nu are legatura intre ele.
Multumesc mult. Tote cele bune!
Nu are rost contract de sponsorizare, el e specific operatorilor economici. Un ONG cel mai bine face contract de donatie, in care precizeaza si destinatia sumei, conditii de acordare, verificare etc. Nu exista nicio limita legala pt ce si cat poti dona ca ONG.... totul este ca acea donatie sa fie concordanta cu scopul si obiectivele statutare...