Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament

Buna ziua! Sotul meu detine un apartament impreuna cu fratele lui, 50% fiecare, luat inainte de casatorie. In cazul in care se decid sa il vanda, eu in calitate de sotie, trebuie sa semnez ca sunt de acord, sau se poate vinde fara acordul meu? Va multumesc!
Bunul dobandit anterior casatoriei este bun propriu,deci,poate vinde fara acordul dvs.
Deci se poate vinde chiar daca am domiciliul acolo si nu sunt de acord? Va multumesc mult!
De ce nu sunteti de acord, ce motiv aveti ? Mai ales ca nu e tot al sotului..
Puteti sa impiedicati vanzarea pt o vreme daca locuiti acolo. sa inscrieti in cartea funciara ca locuinta a familiei.
Parintii sotului au cumparat apartamentul si l-au trecut pe numele celor 2 copii. In urma unei discutii, au decis sa vanda apartamentul urmand ca toti banii sa le revina parintilor. Sotul meu, pentru a evita o cearta vrea sa ccepte si incerc sa gasesc o modalitate prin care sa ma opun, mai ales ca este locuinta unde stam. In trecut, s-a facut un credit de nevoi personale cu ipoteca si a fost nevoie de semnatura mea si ma intrebam daca si in cazul vanzarii acestuia este nevoie.
Deci.. banii parintilor, pe care practic ii vor inapoi, corect sau nu, pare treaba lor ..
Ca locuiti acolo, nu e motiv sa va indreptateasca sa va opuneti, dar puteti face asta o vreme.. pana la divort.

Sunt banii dvs pe undeva bagati in casa ? Aveti un drept de creanta.