avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitarea pensiilor peste 2000 lei
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitarea pensiilor peste 2000 lei

Pensiile peste 2000 lei se impoziteaza pentru toata suma sau numai pentru ce depaseste 2000 lei?
Cel mai recent răspuns: nicu fagas , utilizator 14:46, 8 Iulie 2018
Va redau din codul fiscal art. 100 - Stabilirea venitului impozabil lunar din pensii

Venitul impozabil lunar din pensii se stabilește prin deducerea din venitul din pensie a sumei neimpozabile lunare de 2.000 lei.
BIU"


VREAU SA AFLU CU CAT SE IMPOZITEAZA SUMELE PESTE 2000 LEI LA PENSII

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

200 lei neimpozabil bună ziua, s-a aprobat proiectul de lege ... Catalinavoinea11 Catalinavoinea11 200 lei neimpozabil Bună ziua, S-a aprobat proiectul de lege cu cei 200 de lei neimpozabil CAS? Pentru ajutor utilitati. Dacă da, va rog sa ma ajutați ... (vezi toată discuția)
Rog sa îmi precizați,începând cu ianuarie 2023, ... Began Began Bună ziua, Rog sa îmi precizați,începând cu ianuarie 2023, venitul din pensii neimpozabil este de 3000 lei ( pentru pensiile ce depasesc 4000 lei )? ... (vezi toată discuția)
Impozitare pensie militara achita achita Buna ziua. Sunt pensionar militar, supus impozitarii in trepte pe pensie necontributiva. Am primit pensia in ianuarie cu un impozit mai mare decat ma asteptam. ... (vezi toată discuția)