Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitarea pensiilor peste 2000 lei
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitarea pensiilor peste 2000 lei

Pensiile peste 2000 lei se impoziteaza pentru toata suma sau numai pentru ce depaseste 2000 lei?
Va redau din codul fiscal art. 100 - Stabilirea venitului impozabil lunar din pensii

Venitul impozabil lunar din pensii se stabilește prin deducerea din venitul din pensie a sumei neimpozabile lunare de 2.000 lei.
BIU"

VREAU SA AFLU CU CAT SE IMPOZITEAZA SUMELE PESTE 2000 LEI LA PENSII