Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Rog sa îmi precizați,începând cu ianuarie 2023, ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Rog sa îmi precizați,începând cu ianuarie 2023, ...

Bună ziua,
Rog sa îmi precizați,începând cu ianuarie 2023, venitul din pensii neimpozabil este de 3000 lei ( pentru pensiile ce depasesc 4000 lei )?
Vă mulțumesc,
ana-cer, moderator
Venitul impozabil lunar din pensii se stabileşte prin deducerea din venitul din pensie a sumei neimpozabile lunare de 2.000 lei şi, după caz, a contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorată potrivit prevederilor titlului V - Contribuţii sociale obligatorii.(Cod fiscal)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc