Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate PROCUROR CRIMINALIST
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

PROCUROR CRIMINALIST

Sunt la liceu și aș dori să urmez o carieră în domeniul criminalisticii, mai exact îmi place ideea de procuror criminalist, în ideea că acesta e cel care cercetează și se ocupă de cazuri. E adevărat că procurorul e cel care investighează crimele? Care sunt pașii pe care trebuie să îi urmez după terminarea liceului dacă vreau să mă ocup în viitor de rezolvarea crimelor? Este procurorul criminalist cel care se ocupă de asta? Vă mulțumesc anticipat!
,,Munca de criminalist nu e una tocmai simplă, în care culegi zilnic lauri, criminalistica este o ştiinţă în care trebuie să îmbini cunoştinţe de fizică, chimie, biologie cu metodica, tehnica şi tactica criminalistică''.
Aveți aici un material: [ link extern ] /
și aici: www.avocatnet.ro/content/for...
[ link extern ]
iar aici aveți un interviu cu d-nă procuror-criminalist: [ link extern ]
andra dinu-criminalist: [ link extern ]
Daniela Gratiela, Alte profesii
In primul rand, la terminarea liceului trebuie sa absolviti facultatea de drept si cursuri de specializare.