Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere pentru distrugere intentionata a mașini.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere pentru distrugere intentionata a mașini.

Buna seara tuturor!Azi am avut o altercatie in trafic cu un individ!Respectivul mi-a taiat calea abuziv neacordandu-mi prioritate,fiind nevoit sa franez brusc,dupa care m-am apropriat de el fiind 2 benzi pe sens,sa ii spun...esti nebun?cum mi-ai taiat asa calea...??Tipul respectiv care mai era cu inca unul in masina,s-au oprit in fata mea,fara sa mai pot trece,iar cel de la volan dandu-se jos am venit spre mine si m-a lovit cu pumnul in fata,geamul fiindu-mi deschis,iar eu in momentul ala vazand ca sunt agresivi,am dat sa plec de pe loc,iar individul care m-a lovit,a aruncat o sticla de jumate in luneta(geamul) din spate,spargand-o toata iar dauna este undeva la 2500 de ron,interesandu-ma la un service de parbrize.Dupa care ei s-au urcat in masina si au plecat!Mentionez ca le-am luat numarul reusind sa fac poza cu telefonul din spate la masina lor,si am sunat la politie si am fost si am depus plangere,si cel mai probabil imi zicea cei de la politie ca sunt camere in zona care probabil au prins toata actiunea!Dupa ce am iesit de la politie acei indivizi m-au urmarit cu alta masina pana m-am oprit intr-o parcare venind la mine sa-si ceara scuze,ca imi plateste toata dauna la masina cat este.Problema este ca eu mai trebuia sa ajung la un examne la facultate pe care l-am pierdut din cauza lor ca m-au pus pe drumuri!In ce categorie se incadreaza aceasta fapta?si ce pot eu sa cer pentru toate cate mi-au facut?Doar faptul ca imi repara masina nu este de ajuns!Va multumesc
- Împiedicarea sau îngreunarea circulaţiei pe drumurile publice -art. 339 Cod penal;
- Lovirea sau alte violenţe - art. 193 Cod penal; (vă trebuie certificat medico-legal)
- Distrugerea - art. 253 Cod penal;
- cu referire la art. 184 Cod penal - Faptă săvârşită în public;
- cu aplicarea art. 38 Cod penal - Concursul de infracţiuni.

solicitați organelor de poliție să verifice și să vă comunice dacă: autovehiculul avea drept de circulație în România și conducătorul auto deținea permis de conducere valabil. Este posibil să aveți surprize. verificați (pe net) dacă vehiculul era asigurat (RCA) la aceea dată, dacă avea ITP valabil, iar dacă nu sesizați organul de cercetare pentru a lua măsurile care se impun.
Înregistrați o adresă la ,,facultate'' prin care solicitați (după ce descrieți pe scurt situația) să vă comunice ,,examenele pierdute''.
Înainte de toate, angajați un avocat căruia să-i descrieți în detaliu povestea pentru a vă stabili încadrarea juridică reală și pentru a vă constitui parte civilă - Art. 20 Cod proc. pen. în cauza penală existentă.
în rest succes.

Daniela Gratiela, Alte profesii
Va multumesc pentru raspuns!M-au sunat de la politie si mi-au zis ca exista camere de supraveghere in zona respectiva unde sa intamplat evenimetul!Voi contacta un avocat ca sa fac demersurile necesare!
Invatatura de minte pentru viitor !
ca sa evitati astfel de situatii,incercati sa conduceti regulamentar si incercati sa nu va mai implicati in altercatii cu ceilalati participanti la trafic
In succesiunea de evenimente,in urma carora atat dv cat si masina ati suferit prejudici,mai este o problema si anume acea inregistrarea video poate eventual sa prezinte imaginile eveneimentului dar partea adversa poate invoca ca a fost provocata de catre dv prin atitudine ,afirmatii si comportament
dupa care m-am apropriat de el fiind 2 benzi pe sens,sa ii spun...esti nebun?cum mi-ai taiat asa calea...??