Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... 2,12 alcoolemie in sange
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

2,12 alcoolemie in sange

buna seara.acum o saptamana in timp ce ma deplasam cu autoturismul pe un drum national,la efectuarea manevrei de depasire am atins oglinda autoturismului pe care l-am depasit.am ajuns amandoi conducatorii auto la postul de politie.eram sub influenta alcoolului(1,02)la etilotest si 2,12 la probe.eu m-am supus la toate aceste probe dar celalalt sofer a fost trimis acasa.la insistentele mele dupa vreo 4 ore a fost chemat de acasa si pus sa sufle intr-o fiola de sticla de prin 1998 cred.ce ma asteapta?poate cineva sa imi raspunda?
dosar penal.
Cu o asa alcoolemie , o condamnare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei e cea mai avantajoasa solutie care va poate fi aplicata.

Sigur , daca nu a fost aplicata pedepasa cu inchisoarea mai mare de 6 luni , anterior.
Totusi, fiind vorba de un accident rutier ambii soferi trebuiau testati cu etilotestul. Va puteti lega de faptul ca celalalt sofer nu a fost testat, dar fapta dvs ca ati condus baut ramane si va asteapta un dosar penal. Depinde in continuare de apararea pe care o faceti....
Asa este , ambii soferi trebuiau supusi testarii , insa infractiunea subzista.
Organizati-va corect apararea ! Succes.;)
da,dar eu am fost luat de pe strada,cand am fost dus la etilotest,cum dovedeste agentul ca eram eu la volan?