Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita fara audierea contribuabilului
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita fara audierea contribuabilului

Buna Seara!
Detin un apartament in Bucuresti si acum doua zile am primit o somatie de la "DIRECTIA GENERALA DE IMPOZITE SI TAXE" in care sunt instiintat ca trebuie sa platesc 1200 RON altfel se trece la executarea silita. Nu e nici o problema,am bani pentru asta.
Insa detin un teren tot in Bucuresti unde impozitul catre Primarie este destul de mare.In somatie scrie "Cand urmeaza sa se ia masuri de executare silita,nu este obligatorie audierea contribuabilului".
Nu am primit somatie pentru teren si asta ma nelinisteste (Paguba fiind de 10 ori mai mare ca la apartament),stiti daca primaria este obligata sa anunte prin somatie cand urmeaza sa se ia unele hotarari? Nu am primit pana acum vreo foaie... Multumesc
Inainte de a proceda la orice forma de executare silita trebuie emisa somatie pentru instiintarea debitorului
Multumesc Dan.
Imi mai poti spune daca vorbesti din auzite sau esti 100% sigur?