Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine suporta comisioanele pentru administrarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine suporta comisioanele pentru administrarea contului bancar

Buna ziua!
La o asociatie de proprietari la care nu se fac plati ale intretinerii prin banca, ci doar la casierie. Asociatia are cont bancar pentru incasarea chiriei pentru un spatiu inchiriat unei firme. Cui se repartizeaza cheltuielile cu administrarea contului? Acestea nu sint deductibile la calcularea profitului anual?
Multumesc!
Comisioanele bancare se repartizeaza pe cota parte indiviza pe apartamente, iar daca fondul colectat din chirie, nu se consuma in anul fiscal respectiv, datorati impozit pe suma care se reporteaza in anul urmator.
Nu mai aveti termen de cheltuire a fondurilor asociatiei, asa incat pe declaratia 101 anuala treceti aceste sume la venituri neimpozabile

Cat priveste comisioanele bancare le puteti pune pe liste, repartizate pe cota-parte indiviza, sau le puteti scadea din acel fond fara sa mai incarcati cotele de intretinere ale proprietarilor..
elga50 a scris:

Nu mai aveti termen de cheltuire a fondurilor asociatiei, asa incat pe declaratia 101 anuala treceti aceste sume la venituri neimpozabile

Cat priveste comisioanele bancare le puteti pune pe liste, repartizate pe cota-parte indiviza, sau le puteti scadea din acel fond fara sa mai incarcati cotele de intretinere ale proprietarilor..

Multumesc! Daca am inteles bine...
Exact asa am facut cu veniturile necheltuite; am emis o hotarare a CE prin care am decis ca le vom folosi in anul urmator si pe D 101 le-am trecut la venituri neimpozabile. Referitor la comisioane, vom emite tot o Hot. a CE prin care le vom scade din acel fond.