avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine suporta comisioanele pentru administrarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine suporta comisioanele pentru administrarea contului bancar

Buna ziua!
La o asociatie de proprietari la care nu se fac plati ale intretinerii prin banca, ci doar la casierie. Asociatia are cont bancar pentru incasarea chiriei pentru un spatiu inchiriat unei firme. Cui se repartizeaza cheltuielile cu administrarea contului? Acestea nu sint deductibile la calcularea profitului anual?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: nity , utilizator 19:43, 16 Iunie 2017
Comisioanele bancare se repartizeaza pe cota parte indiviza pe apartamente, iar daca fondul colectat din chirie, nu se consuma in anul fiscal respectiv, datorati impozit pe suma care se reporteaza in anul urmator.
Nu mai aveti termen de cheltuire a fondurilor asociatiei, asa incat pe declaratia 101 anuala treceti aceste sume la venituri neimpozabile

Cat priveste comisioanele bancare le puteti pune pe liste, repartizate pe cota-parte indiviza, sau le puteti scadea din acel fond fara sa mai incarcati cotele de intretinere ale proprietarilor..
elga50 a scris:

Nu mai aveti termen de cheltuire a fondurilor asociatiei, asa incat pe declaratia 101 anuala treceti aceste sume la venituri neimpozabile

Cat priveste comisioanele bancare le puteti pune pe liste, repartizate pe cota-parte indiviza, sau le puteti scadea din acel fond fara sa mai incarcati cotele de intretinere ale proprietarilor..


Multumesc! Daca am inteles bine...
Exact asa am facut cu veniturile necheltuite; am emis o hotarare a CE prin care am decis ca le vom folosi in anul urmator si pe D 101 le-am trecut la venituri neimpozabile. Referitor la comisioane, vom emite tot o Hot. a CE prin care le vom scade din acel fond.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fond de penalizari. ceau ceau Dupa parerea moderatorilor chieltuielile ocazionate cu: taxa gestiune cont bancar, comisioanele banci la depunere in contul bancar, taxele ocazionate cu OP ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli cota indiviza/ cheltuieli pe beneficiar MamicaMaria MamicaMaria Fata mea imi achita de citeva luni sumele din lista de intretinere prin virament bancar. Viramentul pleaca de la Raiffeisen unde are ea contul spre CEC bank ... (vezi toată discuția)
Comision bancar marianionescu1 marianionescu1 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti cine trebuie sa platesca comisionul aferent de depunere si de incasare, in cazul in care un proprietar face plata ... (vezi toată discuția)