Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pre/post natal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pre/post natal

Buna seara! As dorii sa stiu daca se poate,cat trebuie sa plateasca un angajator concediu pre/post natal? Ma aflu in concediu si trebuie sa primesc prima luna si nu stiu cat trebuie sa imi plateasca.... Aveam salariul 1450lei... Multumesc!
Buna ziua,

Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.

Art. 10.
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare.
La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum şi cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevăzute prin contractele colective de muncă.

Indemnizatia de maternitate NU se impoziteaza. Din indemnizatia de maternitate se retine numai CAS-ul.

Baza de calcul pentru CAS este 35% din salariul mediu brut pe 2017.

Indemnizaţia de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
Multumesc mult!