Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CM pe perioada concediului de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CM pe perioada concediului de maternitate

Buna ziua , cand intra in vigoare suspendarea CM? Se supenda incepand cu prima zi a CCC sau si pe perioada concediului de maternitate?
Fac o precizare , intrebarea se refera la contractul de munca.
CIM se va suspenda din prima zi a CCC.
Puteti sa imi spuneti unde se specifica acest lucru in legislatie? Intreb deoarece in regulamentul de ordine interioara de la locul meu de munca scrie ca : contractul de munca se suspenda inclusiv pe perioada concediului de sarcina si lauzie. Multumesc
C.i.m. se suspenda de drept pe durata concediului de maternitate si la initiativa salariatului pe durata CCC.

Codul Muncii
Art. 50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
.....

Art.51
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
.....