avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CM pe perioada concediului de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CM pe perioada concediului de maternitate

Buna ziua , cand intra in vigoare suspendarea CM? Se supenda incepand cu prima zi a CCC sau si pe perioada concediului de maternitate?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:52, 16 Iunie 2017
Fac o precizare , intrebarea se refera la contractul de munca.
CIM se va suspenda din prima zi a CCC.
Puteti sa imi spuneti unde se specifica acest lucru in legislatie? Intreb deoarece in regulamentul de ordine interioara de la locul meu de munca scrie ca : contractul de munca se suspenda inclusiv pe perioada concediului de sarcina si lauzie. Multumesc
C.i.m. se suspenda de drept pe durata concediului de maternitate si la initiativa salariatului pe durata CCC.

Codul Muncii
Art. 50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
.....

Art.51
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mariri salariale in timpul concediului prenatal oana123456 oana123456 Buna ziua, Voi intra in concediu prenatal in luna aprilie 2016. In mai 2016 in cadrul companiei se ofera mariri salariale. Pot beneficia si eu de aceste ... (vezi toată discuția)
Decizie suspendare cim concediu medical cod 08 AndreeaCostea87 AndreeaCostea87 Buna ziua, As vrea si eu sa stiu cu ce data se face decizia de suspendare CIM daca am intrat in concediu medical (de maternitate) incepand cu data de ... (vezi toată discuția)
Suspendare contract perioada determinata AnGe121 AnGe121 Contract individual de munca pe perioada determinata, activ inca 2 luni.. Suspendare pentru concediu crestere copil pana la 2 ani.. Cum se procedeaza? Se ... (vezi toată discuția)