avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune decedat fara copii locuinta cu intrare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune decedat fara copii locuinta cu intrare comuna

Buna ziua,

Soaca mea a locuit in aceeasi curte cu o batrana care a decedat.
Ea a avut grija de batrana pana a decedat(nu are copii).
Sotul batranei a murit in 2004, atunci ea a facut succesiunea dupa sotul ei.
Batrana are 2 surori in varsta si catva nepoti din partea sotului.
Rudele ar vrea sa faca succesiunea si sa ii cedeze soacrei mele casa.
Va rog sa imi spuneti cum ar putea proceda sa mosteneasca aceasta casa fara sa aiba ulterior probleme.

In cazul in care se razgandesc pot vinde acest imobil fara acordul soacrei mele avand in vedere ca au intrarea comuna???
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 12:09, 17 Iunie 2017
1) Ce relatie de rudenie exista intre soacra dvs si batrana decedata? Sau mai bine zis, sunt rude sau ce sunt? Doar vecini?

2) Daca mostenitorii dezbat succesiunea dupa defuncta bătrânică, ulterior pot face ce doresc cu proprietatea lor, deci inclusiv sa o vanda, chiar daca imobilul lor are intrare comuna cu al dvs.

Trebuie sa aduceti lamuriri suplimentare, altfel nu se poate oferi un raspuns concret.
Buna ziua,
1. Daca soacra dumneavoastra NU ESTE SORA cu defuncta atunci la succesiune vin doar surorile defunctei sau nepotii de frati predecedati ai acesteia. Soacra dumneavoastra nu are vocatie succesorala.
2. Dupa dezbaterea succesiunii, noii proprietari pot sa vanda sau sa doneze bunul soacrei dumneavoastra.
3. Daca nu vor sa-i dea (fie prin vanzare fie prin donatie) acel imobil soacrei atunci pot dispune cum doresc de el fara a solicita aprobarea nimanui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire? serbanmaria serbanmaria Buna!Ma numesc Maria si as dori si eu cateva informatii. Sunt casatorita de 5 ani. Sotul meu are tatal decedat de 20 de ani. Casa in care locuim este pe numele ... (vezi toată discuția)
Mostenire nepoata Pandrea Raul Viorel Pandrea Raul Viorel In urma cu multi ani,sotia mea,nasa si bunica ei,au incheiat la Notariat un Testament prin care ii lasa sotiei mele,casa impreuna cu terenul aferent,in ideea ... (vezi toată discuția)
Testament pentru nepoti nerama nerama Buna ziua! Am si eu o mare nelamurire: soacra mea a avut o matusa de gradul 3 de care a avut grija si care i-a lasat prin testament mai multe imobile dupa cum ... (vezi toată discuția)