Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune decedat fara copii locuinta cu intrare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune decedat fara copii locuinta cu intrare comuna

Buna ziua,

Soaca mea a locuit in aceeasi curte cu o batrana care a decedat.
Ea a avut grija de batrana pana a decedat(nu are copii).
Sotul batranei a murit in 2004, atunci ea a facut succesiunea dupa sotul ei.
Batrana are 2 surori in varsta si catva nepoti din partea sotului.
Rudele ar vrea sa faca succesiunea si sa ii cedeze soacrei mele casa.
Va rog sa imi spuneti cum ar putea proceda sa mosteneasca aceasta casa fara sa aiba ulterior probleme.

In cazul in care se razgandesc pot vinde acest imobil fara acordul soacrei mele avand in vedere ca au intrarea comuna???
1) Ce relatie de rudenie exista intre soacra dvs si batrana decedata? Sau mai bine zis, sunt rude sau ce sunt? Doar vecini?

2) Daca mostenitorii dezbat succesiunea dupa defuncta bătrânică, ulterior pot face ce doresc cu proprietatea lor, deci inclusiv sa o vanda, chiar daca imobilul lor are intrare comuna cu al dvs.

Trebuie sa aduceti lamuriri suplimentare, altfel nu se poate oferi un raspuns concret.
Buna ziua,
1. Daca soacra dumneavoastra NU ESTE SORA cu defuncta atunci la succesiune vin doar surorile defunctei sau nepotii de frati predecedati ai acesteia. Soacra dumneavoastra nu are vocatie succesorala.
2. Dupa dezbaterea succesiunii, noii proprietari pot sa vanda sau sa doneze bunul soacrei dumneavoastra.
3. Daca nu vor sa-i dea (fie prin vanzare fie prin donatie) acel imobil soacrei atunci pot dispune cum doresc de el fara a solicita aprobarea nimanui.