avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Transfer indemnizatie crestere copil din Romania in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Transfer indemnizatie crestere copil din Romania in Anglia

Buna ziua,

Am un copil de 3 luni nascut in Romania, pentru care beneficiez de ccc si indemnizatie pe 2 ani.
Sotul meu lucreaza in Anglia si dorim sa ne mutam acolo.
Pot cere transferul indemnizatiei de crestere copil din Romania in Anglia pentru restul perioadei ramase pana la implinirea vartei de 2 ani a copilului?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:54, 18 Iunie 2017
Nu stiu daca e posibil asa ceva. Daca exista o conventie, intre cele doua tari, acest lucru ar fi posibil. Indemnizatia pentru CCC se acorda in baza unor contributii in calitate de salariat in Romania. Daca Anglia acorda niste avantaje sociale pentru persoanele stabilite acolo, atunci, da, este posibil.
Nu se poate transfera indemnizatia pentru cresterea copilului din Romania in Anglia.

OUG 111/2010
art.16
.....
(2) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
....
h) în situaţia în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12;
....

art.12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
.....

Prin urmare, in situatia in care mergeti in Anglia , plata indemnizatiei se suspenda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie Ioana177 Ioana177 Buna ziua, Am un fiu nascut pe 18 sep 2012. As dori ca pe perioada concediului de maternitate sa ma mut in Germania. Daca parasesc tara mai beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Indemnizație copil Mirabela R. Mirabela R. Buna ziua, sunt in concediu de creștere copil, în primul an din cei doi, locuiesc in România și este posibil să plec în străinătate (în UE) cu ... (vezi toată discuția)
Ccc si munca in strainatate ? Romeo10 Romeo10 Se poate munci intr-un stat non membru ue, si sa beneficiezi si de indemnizatie ccc ? Ce actiuni se poate lua impotriva ta in cazul in care ai face asa ceva ... (vezi toată discuția)