Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Transfer indemnizatie crestere copil din Romania in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Transfer indemnizatie crestere copil din Romania in Anglia

Buna ziua,

Am un copil de 3 luni nascut in Romania, pentru care beneficiez de ccc si indemnizatie pe 2 ani.
Sotul meu lucreaza in Anglia si dorim sa ne mutam acolo.
Pot cere transferul indemnizatiei de crestere copil din Romania in Anglia pentru restul perioadei ramase pana la implinirea vartei de 2 ani a copilului?
Va multumesc.
Nu stiu daca e posibil asa ceva. Daca exista o conventie, intre cele doua tari, acest lucru ar fi posibil. Indemnizatia pentru CCC se acorda in baza unor contributii in calitate de salariat in Romania. Daca Anglia acorda niste avantaje sociale pentru persoanele stabilite acolo, atunci, da, este posibil.
Nu se poate transfera indemnizatia pentru cresterea copilului din Romania in Anglia.

OUG 111/2010
art.16
.....
(2) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
....
h) în situaţia în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12;
....

art.12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
.....

Prin urmare, in situatia in care mergeti in Anglia , plata indemnizatiei se suspenda.