avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deturnare clientela in proportie de 90% de fostul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deturnare clientela in proportie de 90% de fostul angajat

Fost angajat al companiei, firma de dsitributie regionala, deturneaza clientela la care a avut acces.
Timp de cativa ani a avut relatie directa cu toti cleintii ,in calitate de persoana de vanzari,vizitandu-i saptamanal si vorbind telefonic de mia mutle ori pe saptamana.
Cu 6 luni inainte de a pleca din fimra mama isi crease impreuna cu alti actionari propria firma,folosindu-se de aceasta pentru a prelua cleintii nostri.
S-a discutat din timp cu toti clientii si furnziorii, in timpul in care era angajat

Avand in vedere acestea, care este cea mai rapida rezolvare, plangere la consiliul concurentei sau actiune in instanta?
Ultima modificare: Duminică, 18 Iunie 2017
moldenerg, utilizator
Cel mai recent răspuns: CrisB , utilizator 19:15, 20 Iunie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depuneti o sesizare la Consiliul Concurentei.
Nu cred ca este de competenta Consiliul Concurentei in cazul asta.
Dar firma nu avea clauza in contract in acest sens cu angajatul?
Ce masuri de siguranta si-a luat firma?
Il dati in judecata si incercati sa obtineti despagubiri.
Rapida niciuna nu pare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Depinde si ce contract aveti.
Cazul poate sa fie mai complicat decat puteti prevedea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
CrisB a scris:

Nu cred ca este de competenta Consiliul Concurentei in cazul asta.
....


Legea nr.11/1991
art.2
(1) Constituie concurenţă neloială, în sensul prezentei legi, practicile comerciale ale întreprinderii care contravin uzanţelor cinstite şi principiului general al bunei-credinţe şi care produc sau pot produce pagube oricăror participanţi la piaţă.

(2) Sunt interzise practicile de concurenţă neloială, după cum urmează:
....
b) deturnarea clientelei unei întreprinderi de către un fost sau actual salariat/reprezentant al său ori de către orice altă persoană prin folosirea unor secrete comerciale, pentru care respectiva întreprindere a luat măsuri rezonabile de asigurare a protecţiei acestora şi a căror dezvăluire poate dăuna intereselor acelei întreprinderi;
.....

art.3^1 (1)
Din oficiu sau la sesizarea persoanelor fizice sau juridice care au un interes legitim, Consiliul Concurenţei constată şi, după caz, sancţionează concurenţa neloială, în limita competenţelor prevăzute de prezenta lege.

....

In speta, Consiliul Concurentei poate fi sesizat.
Stiu ca de regula Consiuliul Concurentei urmareste fimrele mari si intelegerile in detrimentul clientului final, dar intr-adevar, sunt cazuri in care fimrele sunt oprite sa-si desfasoare activitatea din motive similare, de catre diverse persoana ce au avut acces la informatie.

Nefiind o firma mare, am luat masurile minimale de aparare ,cum ar fi:
- includerea in fisa postului a unui subpunct legat de confidentialitatea datelor la care agentu lare acces( si a avut acces la mai multe date decat era normal, dintr-un cumul de factori)

-includerea in Regulamentul de oriden interioare a unor cluize

-existenta in Contractul Individual de munca a clauzei referitoare la secretul de serviciu (M3)


www.avocatnet.ro/content/art... #
Legea nr. 117/2015 mai stabileste ca pentru prevenirea unei pagube iminente, instantele judecatoresti competente pot dispune, in procedura de urgenta, in cazul in care constata, la o prima evaluare, existenta unor practici comerciale neloiale, incetarea, respectiv interzicerea acestora pana la solutionarea cauzei.

Alte discuții în legătură

Concurenta neloiala salon coafura LucianB31 LucianB31 Buna seara ! As dori sa stiu daca exista concurenta neloiala in urmatoarea speta: Doua angajate pleaca de la un salon de coafura, apoi isi deschid un salon pe ... (vezi toată discuția)
Concurența neloială elena.sem elena.sem Se poate da in judecata o firma care face concurenta neloiala? (vezi toată discuția)
Concurenta neloiala ramonadaniela ramonadaniela daca am un spatiu cdomerial unde comercializez un anumit produs iar fostul chirias care comerciant care promova acelas produs ca si mine vine si pune un bener ... (vezi toată discuția)