Forum Discuţii juridice Executare silită sentinta civila/titlul executoriu
Discuție deschisă în Executare silită

sentinta civila/titlul executoriu

Buna. Cu deosebit respect,mai am si eu o intrebare; Se poate considera ca definitiva o sentinta civila prin respingerea apelului,chiar daca nu a fost redactata si comunicata partilor de catre Tribunal? Multumesc frumos.
Buna ziua,
Daca acea decizie a tribunalului nu este atacabila cu recurs atunci DA!
Pentru a va putea duce la executor cu ea atunci va trebui sa asteptati redactarea si apoi legalizarea sentintei.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Multumesc frumos.Hotararea civila pe fond a fost definitiva atacabila cu apel,sentinta civila pronuntata de tribunal,prin care respinge apelul ca nefondat este definitiva ,nu si irevocabila ,aceasta nu a fost redactata si comunicata partilor pana la aceasta data.Intre timp am atacat aceasta sentinta din apel cu contestatie in anulare ,pentru care a fost constituit un alt dosar,urmand a se da termen.Partea adversa in favoarea careia a fost data hotararea pe fond,pe care eu am atacat-o si contestat-o,nu au asteptat redactarea si comunicarea sentintei pronuntata in apel,au legalizat hotararea data de prima instanta la fond si in baza acesteia au obtinut incuviintarea executarii silite impotriva mea,adaugand la aceasta doar mentiunea ca este ramasa definitiva prin respingerea apelului,ceea ce a aparut afisat pe portalul instantei.La cererea de incuviintare a executarii silite,nu au facut nici o mentiune ca a fost inregistrata si contestatia in anulare pe portalul Tribunalului.Inregistrarea de catre BEJ a cererii de executare silita a fost efectuata in data de 25.05.2017 si depusa la instanta pentru incuviintare executare in data de 30.05.2017,in conditiile in care contestatia in anulare a fost inregistrata in data de 18.05.2017.Este legala toata aceasta procedura? Sentinta din apel nu este atacabila cu recurs,a fost atacata cu contestatie in anulare.Ce se poate face? Multumesc anticipat.