Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Incheiere ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Incheiere ?

Am intentat un proces la inceputul anului 2008. Am castigat in prima instanta ( Tribunal ), dupa care am avut de asteptat peste 6 luni de la data admiterii cererii, pana la comunicarea sentintei.

Dupa comunicare parata a depus recurs, iar cazul s-a judecat la Curtea de Apel. Am avut castig de cauza si acolo, in sensul ca recursul a fost respins.

Avand in vedere faptul ca recursul a fost respins, iar sentinta tribunalului a ramas in vigoare, trebuie sa astept sa mi se comunice o incheiere sau ceva in acest sens, ori pot sa ma duc direct cu sentinta in vederea legalizarii si investirii ei ?
Asteptati comunicarea deciziei Curtii de Apel.
Daca s-a pronuntat si instanta de recurs, atunci mergeti si solicitati eliberarea unei copii de pe hotarare cu mentiunea definitiva si irevocabila.
magyari a scris:

Avand in vedere faptul ca recursul a fost respins, iar sentinta tribunalului a ramas in vigoare, trebuie sa astept sa mi se comunice o incheiere sau ceva in acest sens, ori pot sa ma duc direct cu sentinta in vederea legalizarii si investirii ei ?

=D> Tocmai v-am aplaudat si sper ca fraza de mai sus este rezultatul lipsei de experienta sau, de ce nu, al unui moment de confuzie. Se mai intampla, toti am fost, candva, incepatori!

In primul rand, hotararile judecatoresti pronuntate in cai extraordinare de atac nu se comunica. Dupa redactarea hotararii, instanta de recurs restituie dosarul instantei de fond. Dvs. nu mai primiti nimic acasa, va veti duce sa va interesati daca dosarul a plecat de la Curtea de Apel.

Odata ajuns dosarul la instanta de fond, puteti solicita Tribunalului aplicarea mentiunilor "definitiva si irevocabila" pe o copie legalizata a sentintei si, dupa caz, investirea acesteia cu formula executorie prevazuta de art. 269 Cod procedura civila.

(Tot) Consilier juridic,
Gabriela Pintea