avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Inchidere cont cu sold negativ 162
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Inchidere cont cu sold negativ 162

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti cum este corect sa inchid contul 162 pe care l-am gasit cu sold negativ.
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 10:13, 25 Iunie 2017
Trebuie să faceți o analiză a fișei contului.
Cu ajutorul contului 162 "Împrumuturi interne şi externe contractate de autorităţile administraţiei publice locale" se ţine evidenţa împrumuturilor interne şi externe contractate pe termen mediu şi lung. Înregistrarea operaţiunilor în acest cont se face în lei şi valută(la cursul de schimb valutar de la data operaţiunii), după caz.
Contabilitatea analitică se ţine pe împrumuturi interne şi externe, pe fiecare contract de
împrumut în parte.
Contul 162 "Împrumuturi interne şi externe contractate de autorităţile administraţiei publice
locale" este un cont de pasiv.
În creditul contului se înregistrează tragerile din împrumuturile contractate.
În debit se înregistrează rambursările potrivit scadenţelor.
Soldul creditor reprezintă împrumuturile nerambursate.

În cazul împrumuturilor în valută, contul 162
- se debitează prin creditul contului 765 la sfârşitul perioadei, cu diferenţele de curs valutar favorabile rezultate din reevaluarea împrumuturilor în valută sau cu diferenţele de curs favorabile la momentul rambursării împrumutului.
-se creditează prin debitul contului 665 cu diferențele de curs valutar nefavorabile.

Consultați ordinul 1917/2005, actualizat, pag. 604-606.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantia de buna executie IzabelaIuliana IzabelaIuliana Buna ziua. Ce se intampla in cazul in care furnizorul nu si-a respectat contractul si a dat acordul retinerii GBE? Cum se inregisreaza in ... (vezi toată discuția)
Transfer valuta dragalina2006 dragalina2006 am transferat din contul de lei o suma in contul de valuta, cu alte cuvinte am cumparat valuta din contul de lei si am transferat-o in contul de valuta. cursul ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura de avans mirelaisofia mirelaisofia Cum sa inregistrez o factura de avans (servicii)pana la sosirea facturii definitive? Va multumesc (vezi toată discuția)