Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Inchidere cont cu sold negativ 162
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Inchidere cont cu sold negativ 162

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti cum este corect sa inchid contul 162 pe care l-am gasit cu sold negativ.
Trebuie să faceți o analiză a fișei contului.
Cu ajutorul contului 162 "Împrumuturi interne şi externe contractate de autorităţile administraţiei publice locale" se ţine evidenţa împrumuturilor interne şi externe contractate pe termen mediu şi lung. Înregistrarea operaţiunilor în acest cont se face în lei şi valută(la cursul de schimb valutar de la data operaţiunii), după caz.
Contabilitatea analitică se ţine pe împrumuturi interne şi externe, pe fiecare contract de
împrumut în parte.
Contul 162 "Împrumuturi interne şi externe contractate de autorităţile administraţiei publice
locale" este un cont de pasiv.
În creditul contului se înregistrează tragerile din împrumuturile contractate.
În debit se înregistrează rambursările potrivit scadenţelor.
Soldul creditor reprezintă împrumuturile nerambursate.

În cazul împrumuturilor în valută, contul 162
- se debitează prin creditul contului 765 la sfârşitul perioadei, cu diferenţele de curs valutar favorabile rezultate din reevaluarea împrumuturilor în valută sau cu diferenţele de curs favorabile la momentul rambursării împrumutului.
-se creditează prin debitul contului 665 cu diferențele de curs valutar nefavorabile.

Consultați ordinul 1917/2005, actualizat, pag. 604-606.
[ link extern ]