Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

Am cumparat un autovehicul anul trecut din strainatate. Anul acesta am inmatriculat-o in Ro. Nu inteleg de ce trebuie sa platesc impozitul si pe anul trecut, avand in vedere ca autovehiculu nu era inregistrat in Ro.
eu am platit taxa pe 4 ani desi nu era inmatriculata in ro .
Consider ca este o mare discriminare intre persoane fizice si persoane juridice in conditiile in care Constitutia Romaniei spune ca cetatenii sunt egali in fata legii. O persoana juridca care are obiect de activitate comert cu mijloace de transport si inregistreaza aceste mijloace de transport in evidentele contabile ca marfa, este scutita de plata impozitului pe cand o persoana fizica este obligata sa plateasca impozit de la data dobandirii chiar daca acesta nu a fost inmatriculat in Romania decat dupa cativa ani datorita taxei de prima inmatriculare care s-a dovedit a fi nelegala. Ce sanse avem in instata pentru recuperarea acestui impozit calculat retroactiv de la data dobandirii mijlocului de transport si nu de la data inmatricularii. Astept opinia unui specialist.