avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1740 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impunere anuala pt stabilirea contributiei de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impunere anuala pt stabilirea contributiei de asigurari de sanatate

Am primit o decizie de impunere anuala pe anul 2012 pt stabilirea contributiei de asigurari de sanatate pentru venituri in regim de retinere la sursa a impozitului pe activitati de natura celor prevazute la art.52 alin(1) lit.b si din asocierile fara personalitate juridica.Pe scurt am colaborat la asigurari,eu fiind pensionara si platind asigurari de sanatate pe anul 2012.Este corect sa platesc suma impusa in decizie?
Cel mai recent răspuns: Chitu Elisabeta , utilizator 15:14, 26 Iunie 2017
Chitu Elisabeta a scris:

Am primit o decizie de impunere anuala pe anul 2012 pt stabilirea contributiei de asigurari de sanatate pentru venituri in regim de retinere la sursa a impozitului pe activitati de natura celor prevazute la art.52 alin(1) lit.b si din asocierile fara personalitate juridica.Pe scurt am colaborat la asigurari,eu fiind pensionara si platind asigurari de sanatate pe anul 2012.Este corect sa platesc suma impusa in decizie?


Va rog sa imi raspundeti,e neclara intrebarea?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regimul cass platibilă din anii trecuţi georgescugheor georgescugheor Bună ziua ! Sunt pensionar din 1999 şi, bineînţeles, mi se opreşte din pensie atât impozitul, cât şi CASS. Din 2012 am lucrat ca PFA in regim de ... (vezi toată discuția)
Plata impozitului si a contributiei de sanatate retinute la sursa pentru pfa Mi-ha-il Mi-ha-il Buna ziua, O societate comerciala care nu are salariati (deci in vectorul fiscal nu are contributii sociale) dar are contract de prestari servicii cu un PFA ... (vezi toată discuția)
Contract civil de prestari servicii denisa_r denisa_r Buna ziua. Am incheiat un contract civil de prestari servicii si as dori sa stiu de trebuie sa platesc urmatoarele contributii CAS, CASS si somaj, din moment ... (vezi toată discuția)