Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua.
Am o nelamurire si as dori un raspuns clar.
Ma aflu in situatia in care sotul meu a primit stimulentul de insertie .copilul este nascut pe 26 aprilie 2015,iar anul acesta a inplinit 2 ani.
Nici eu si nici sotul nu am beneficiat de indemnizatie crestere copil.
Va rog sa imi spuneti daca primesc acest stimulent pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului,avand in vedere ca deja pe luna mai ,am primit banii.
Multumesc anticipat
Legea 66/2016
Art. III
(1) Pentru persoanele care, la data intrarii in vigoare a prezentei legi, beneficiaza de concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, de concediul fara plata sau de stimulentul de insertie reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, modificarile aduse prin prezenta lege se aplica dupa cum urmeaza:
......
c) pentru persoanele aflate in plata stimulentului de insertie, indiferent de optiunea de concediu exprimata initial, si care nu se afla in situatia prevazuta la lit. a), prelungirea perioadei de acordare a stimulentului pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani, respectiv 4 ani, in cazul copilului cu handicap, se face din oficiu.
.....

Prin urmare, sotul dvs va primi stimulent pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani.
Va multumesc mult.