Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CASATORIE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CASATORIE

Sunt cetatean strain si ma insor in cateva luni. Intrebarea mea este: care sunt actele necesare pentru incheierea casatoriei? nu avem ambasada aici in romania.

cum pot proceda?

"Documentul eliberat ori autentificat de misiunile diplomatice sau oficiile consulare acreditate în România, pentru viitorul soţ, cetăţean străin, din care să rezulte că îndeplineşte condiţiile de fond cerute de legea sa naţională şi nu există impedimente pentru încheierea căsătoriei în România, în conformitate cu prevederile art. 31 din Legea nr. 119/1996, republicată, cu modificările ulterioare".
sunt din Kenya
Reprezentarea diplomatică şi consulară a Republicii Kenya în România este asigurată de Ambasada Kenyei în Germania.

Cancelaria
Adresa: 10969 Berlin, Markgrafenstrasse 63
Telefon: (0049-30) 259 2660/11; Fax: (0049-30) 259 266 50
Telefon de urgenţă: 00491705653817
E-mail: office@embassy-of-kenya.de
Website: kenyaembassyberlin.de
Program de lucru: 09.00 – 13.00; 14.00 – 17.00
Program Secţia Consulară: 09.00 – 13.00

Ambasador: E.S. Dl  Kennedy Nyauncho OSINDE
(Reşedinţa la Berlin)