avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CASATORIE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CASATORIE

Sunt cetatean strain si ma insor in cateva luni. Intrebarea mea este: care sunt actele necesare pentru incheierea casatoriei? nu avem ambasada aici in romania.

cum pot proceda?

"Documentul eliberat ori autentificat de misiunile diplomatice sau oficiile consulare acreditate în România, pentru viitorul soţ, cetăţean străin, din care să rezulte că îndeplineşte condiţiile de fond cerute de legea sa naţională şi nu există impedimente pentru încheierea căsătoriei în România, în conformitate cu prevederile art. 31 din Legea nr. 119/1996, republicată, cu modificările ulterioare".
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 20:34, 25 Iunie 2017
sunt din Kenya
Reprezentarea diplomatică şi consulară a Republicii Kenya în România este asigurată de Ambasada Kenyei în Germania.

Cancelaria
Adresa: 10969 Berlin, Markgrafenstrasse 63
Telefon: (0049-30) 259 2660/11; Fax: (0049-30) 259 266 50
Telefon de urgenţă: 00491705653817
E-mail: office@embassy-of-kenya.de
Website: kenyaembassyberlin.de
Program de lucru: 09.00 – 13.00; 14.00 – 17.00
Program Secţia Consulară: 09.00 – 13.00

Ambasador: E.S. Dl  Kennedy Nyauncho OSINDE
(Reşedinţa la Berlin)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie Daize86 Daize86 Sunt cetatean strain si ma insor in cateva luni. Intrebarea mea este: care sunt actele necesare pentru incheierea casatoriei? nu avem ambasada aici in ... (vezi toată discuția)
Acte căsătorie la ambasadă Mario22222 Mario22222 Ce acte sint necesare pentru casatorie la ambasada atat pentru mine cat si pentru sotia mea care este de cetatenie eritreana si avem o fetita impreuna, care ... (vezi toată discuția)
Casatorie mixta elfulina elfulina Buna ziua, as dori sa stiu daca cineva cunoaste legislatia in domeniul dreptului familiei din India? Daca da, care este varianta recomandata - casatorie ... (vezi toată discuția)