Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Societatea la care lucrez a trimis in concediu fara plata, pentru zece zile, o parte din angajati, din lipsa de comenzi. Va rog sa-mi spuneti daca aceasta procedura este legala si unde poate fi consultata.
Mentionez ca societatea nu are negociat si semnat contractul colectiv de munca.
Va multumesc
Din nou cred ca e un caz in care"se ïnlocuieste " aplicarea unei prevederi , in cazul dvs. somajul tehnic, cu cea care e mai convenabila pentru angajator , respectiv "concediul fara plata"...asa cum vi s-a spus concediul fara plata se acorda doar la cerea dvs. , pentru motive personale.aveti grija sa nu se aplice aceeasi tactica si la o eventuala concediere..sa va puna sa va dati demsia sau sa plecati prin acordul partilor.trebuie sa stiti ca in acest caz nu aveti drept la somaj, nu beneficiati de compensatii, nu aveti ce contesta.