Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnat definitiv+mandat arestare preventiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnat definitiv+mandat arestare preventiva

Buna ziua , pentru un Condamnat definitiv care este in arest si isi executa pedeapsa , intre timp a primit si un mandat de arestare preventiva in alt dosar .

Este adevarat ca la 1 zi de inchisoare se calculeaza 2 zile ? Va multumesc . O zi buna !
Nu este adevarat. Poate va referiti la faptul ca din pedeapsa care i se va da pentru a doua fapta (ma rog, va fi in stare de recidiva) i se va scade perioada din arestarea preventiva.
Va multumesc pentru raspuns. Avocata ne-a spus sa nu facem CONTESTATIE la mandatul de arestare preventiva pentru ca la 1 zi de inchisoare se calculeaza 2 zile... Nici eu nu am auzit asa ceva pana acum de aceea si intreb.
~ Conținut șters la cerere ~
Eu ma refer strict la cauza urmatoare :

1. SUNT IN PENITENCIAR SI EXECUT O PEDEAPSA DE 5 ani.
2. Intre timp a mai aparut un proces pe fond unde am primit mandat de arestare preventiva pentru (60 zile ) cu posibilitatea de a face contestatie.

LA CARE 2 avocati m-au sfatuit sa nu fac contestatie , pentru ca este in favoarea mea deoarece la 1 zi de inchisoare executata se considera 2-zile ( de aceea inca mai astept pareri de la alti avocati )

CristinaPaisa a scris:
...pedeapsa care i se va da pentru a doua fapta (ma rog, va fi in stare de recidiva)

Este posibil dar NU obligatoriu ca faptele sa fie in stare de recidiva.

@tudor2017, este necesar sa lamuriti urmatoarele chestiuni:
Care este infractiunea pentru care sunteti urmarit in cel de-al doilea dosar?
Cand a fost comisa fapta in raport cu infractiunea pentru care ispasiti acum pedeapsa?
Cand vi s-a comunicat incheierea si cine a dispus masura arestarii preventive?
Care sunt motivele si temeiul de drept (articolul de lege) in baza caruia a fost dispusa masura?
Ati vazut dvs mandatul de arestare si pentru cate zile s-a dispus masura arestarii preventive?