Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare casa de amanet
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare casa de amanet

Buna ziua. Stie cineva care sunt pasii pentru înființare casa de amanet? Am mers la ORC si nu au știut ce sa imi zică. Doar ca la ei trebuie să fac modificare in modificare in act constitutiv pentru adăugarea caen. Atat mi-au zis ca se face la ei ca pas inițial si mai departe nu au știut să mă îndrume nici macar unde sa ma interesez. Multumesc anticipat pentru ajutor. Ar putea sa ma ajute cineva care a făcut deja aceste demersuri si a aplicat teoria in practica?
Buna ziua,

1. Dupa infiintarea firmei, trebuie sa va inregistrati la BNR in Registrul Institutiilor Financiare Nebancare.

2. Pentru a va putea ocupa de metale si pietre pretioase, trebuie sa obtineti o Autorizatie de la ANPC.

3. Trebuie sa instalati un sistem tehnic de securitate cu o firma specializata si sa obtineti Avizul Politiei!

4. In functie de sectorul/ localitatea in care va functiona amanetul, ati putea avea nevoie de Autorizatie de Functionare de la primarie.

5. In functie de sectorul/ localitatea in care va functiona amanetul, ati putea avea nevoie sa obtineti un raspuns oficial de la ISU (in principiu, o Negatie, pentru ca spatiul ar trebui sa fie destul de mic!..)

5. Tot in functie de sectorul/ localitatea in care va functiona amanetul ati putea fi nevoit(a) sa obtineti diverse documente si sa indepliniti diverse conditii in vederea obtinerii Autorizatiei de Functionare emise de primarie!

Va pot recomanda [ link extern ] /
Succes!