Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Casa de amanet
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Casa de amanet

Buna ziua. Am infiintat deja un srl cu activitatea principala casa de amanet. Am obtinut acreditarea de la bnr dar as avea nevoie de niste sfaturi despre ce trebuie sa fac in continuare. Rog pe cineva care stie sa ma sfatuiasca, care sunt urmatorii pasi. Multumesc.
Buna ziua,

Dupa inregistrarea la BNR, trebuie sa mai aveti in vedere Autorizatia ANPC necesara pentru metale si pietre pretioase.

De asemenea, trebuie sa mai aveti in vedere relatia cu Politia, unde trebuie sa depuneti doua dosare:
- Raportul de evaluare si tratare a riscurilor la securitate fizica;
- Proiectul sistemului tehnic de securitate.
Ambele documentatii trebuie intocmite de specialisti, iar inainte de a le depune la Politie, trebuie sa realizati toate amenajarile si sa instalati echipamentele.

Mai trebuie sa inregistrati firma ca operator de date personale!

De asemenea, in functie de localitatea/ sectorul in care va functiona amanetul, trebuie sa aveti in vedere o eventuala procedura de autorizare.
Exista multe primarii care nu au o astfel de procedura de autorizare pentru amanet, situatie in care ati putea obtine o simpla Negatie, adica un document oficial din care sa reiasa acest lucru!

Succes!
george-neagu, moderator