Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Asigurare de viata- sot supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Asigurare de viata- sot supravietuitor

Sotia X are un copil dintr-o alta casatorie. Si-a refacut viata, dar nu are copii cu actualul sot. Fiecare dintre cei doi si-a facut cate o asigurare de viata, consemnand ca beneficiar pe sotul supravietuitor. Sotia X se prapadeste. Cine va incasa suma de pe polita de asigurare? Sotul Y, ori are drept si copilul doamnei X? Subliniez, pe polita e trecut ca beneficiar DOAR celalalt sot.
Polița de asigurare o încasează doar beneficiarul desemnat. Asigurarea de viață nu reprezintă bun moștenibil, nu se poate compara cu depozitul bancar sau banii din contul curent, deci copilul dacă nu este trecut el ca beneficiar nu are nici un drept în a încasa polița.