Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Imi puteti spune, va rog, daca zilele de concediu fara plata diminueaza zilele de concediu de odihna in 2017 (cu articole de lege)?

Va multumesc!
Durata CFP afecteaza durata CO.

Art.16 C.mun.
(5) Absentele nemotivate si concediile fara plata se scad din vechimea in munca.
....

Art.145 C.mun.
....
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
.....

Asadar, CFP nu face parte din categoria concediilor pentru care lege prevede ca se considera perioada de activitate prestata.
Va multumesc pentru raspuns!