Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proba video in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proba video in instanta

Buna seara! Astazi, in timp ce ma aflam intr-o frizerie, o persoana care a avut diferite motive personale, a inceput sa ma injure si sa ma ameninte pe mine si pe familia mea, iar eu am filmat o parte din acest scandal. Proba video este legala daca nu a fost facuta intr-un spatiu public?
Mentionez ca daca este nevoie de vreo aprobare din partea propietarului spatiului unde a fost facuta inregistrarea video, se poate obtine, pentru ca a asistat la scandal si a fost de asemenea deranjat de domnul acela.
Va multumesc!
Puteți cere administrarea acestei probe alături de proba cu martori și alte probe.
Daca de exemplu sunt intr-o institutie de stat respectiv o institutie care are tangenta cu publicul ,iar un angajat din cadrul acelei institutii este recalcitrant si iti adreseaza cuvinte jignitoare, iar eu ca un bun cetatean ce sunt l-am inregistrat cu un reportofon + filmare video are greutate in fata instantei ? Sau sa apelez la instanta doar dupa ce am facut reclamatie la locul unde isi desfasoara activitatea.(Si daca comisia de disciplina nu sanctioneaza angajatul? ). Merg dupa aia pe plangere penala, abuz in serviciu + purtare abuziva?

CtrGabriel, utilizator