Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim

care este salariul minim al unui angajat cu studii superioare intr-o societate privata ?
Salariul minim este1200lei brut/8h/zi.
Acesta este salariul pentru o persoana incadrata pe un post care are ca cerinte studiile superioare!
Daca dvs va angajati pe pozitie de sofer de ex, puteti avea si doctoratul.
Kitte, utilizator
CCM unic la nivel national 2007-2010,
ART.40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
c) 2. studii superioare de scurta durata = 1,5; adica 600*1.5=900 lei
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii
superioare
= 2,adica 600*2=1200 lei
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de
standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.

Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru.
Angela D, Consultant resurse umane