Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recalculare cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recalculare cic

sotia are urmatoarea situatie: a nascut in septembrie anul trecut(2008) si are:
august 2007- cic pt primul copil
sept -cic
oct -cic
nov -cic
dec -cic
ian 2008 -cic
febr -cic
martie -cic
aprilie -cic
mai(21) -cic
mai (22-31) - angajata salar=15 milioane*(lei vechi) pe cartea de munca
iunie -salar=15 mil
iulie -salar=15 mil
august(1-3) -sal;ariata
august(4-31) -prenatal pt al2 lea copil
sept -prenatal

spuneti-mi va rog daca are rost sa punem dosar pt calcularea cic de 85% din salar-acum ia cei 8 mil.,pt ca nu stim cum se iau in calcul lunile in care a fost in cic pt primul copil
multumesc anticipat pt raspuns

Acum ia 6 mil (cele 2 mil alocatia nu se iau in calcul, sunt separati).

Nu stiu cat este netul la 15 mil brut (inteleg ca avea 15 mil pe cartea de munca).
Daca ne puteti spune cat a castigat net in august si septembrie, putem face un calcul.
Calcul salariu angajat PERMANENT:
Salariu Brut = 1,500 lei
Fond Somaj 0.5% = 8 lei
Fond Sanatate 5.5% = 83 lei
Fond CAS 10.5% = 158 lei
Salariu Brut inainte de Deducere = 1,251 lei
Baza Deducere = 250 lei
Coeficient Deducere = 1
Deducere = 190 lei
Salariu Impozabil = 1,061 lei
Impozit (0 lei + 16% din 1,061) = 170 lei
Salariu Net = 1,081 lei
Angela D, Consultant resurse umane
Uitati cum am calculat eu :
Venituri nete aproximative:
oct 2007- apr. 2008 (7 luni ) - 600 Ron
mai 2008 - ~645 RON (salariul + indemnizatia)
iunie 2008 -1081 RON
iulie 2008 - 1081 RON
august 2008 - ~850 RON
sept 2008 - ~850 RON
Media veniturilor nete : 725 RON
Indemnizatie : 617 RON

Nu garantez cu privire la acuratetea calcului, dar aproximativ cam pe acolo trebuie sa fie.
Daca cineva stie mai bine, va rog sa postati.
sa inteleg ca ar trebui sa ia 617 lei lunar+200 lei alocatia copil?
decipe luna ar mai putea lua inca 17 lei pe langa cei 600?
va multumesc pt raspuns
Cereti o adeverinta de la angajator si depuneti actele necesare pentru recalcularea indemnizatiei.
Eu cred ca o sa fie un mic plus la indemnizatie.