Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... cum pot renunta la o comanda semnata la sediul ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

cum pot renunta la o comanda semnata la sediul furnizorului

Parintii mei au semnat o comanda la sediul unui furnizor pentru niste produse si i s-a transmis ca nu poate renunta la comanda decat dupa achitarea unei penalitati de 30% (lucru mentionat in comanda semnata). De asemenea este mentionat ca respectivul contract nu intra sub incidenta art 9 din oug 34/2014. Mentionez ca nu s-a efectuat nicio plata si nici nu a intrat in posesia vreunui produs. Totusi nu mai doreste produsele si vrea sa anuleze comanda fara plata unei penalitati.
Cum se poate proceda?
Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
In comanda respectiva sunt articolele referitoare la modalitatea de plata si conditiile de livrare. In ceea ce priveste informarea asupra caracteristicilor produselor au fost informati verbal.
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc!