Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Primirea unui proces verbal nesemnat de mine.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Primirea unui proces verbal nesemnat de mine.

Buna ziua, am o intrebare legata de un proces verbal incheiat de Politia locala. Am primit proces verbat de la politia locala spunand :
Martor : Nu semneaza fiindu-i prietena
Am luat la cunostinta:CONTRAVENIENT : refuza sa semneze
Am primit copia procesului verbal si instiintarea de plata, Contravenient : Refuza sa primeasca .
Specific : Nu a fost facut de fata cu mine(noi) procesul verbal, l-am primit prin posta la 4 zile.
Intrebarea mea : Este corect ce au facut acesti agenti ? (Legal)
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Bună ziua, pe data de 22 am stat pe banca din fata blocului , nu făceam gălăgie, eram eu, logodnica mea și un prieten ( vorbeam) aveam cumpărate doua preturi cu bere, unul era desfăcut celălalt nu(erau puse în spatele băncii) . Între timp au trecut cei de la locală, au oprit, ne-au spus ce sancțiuni primim și au făcut poze la preturi. Erau coji de semințe, nu mâncasem noi , i-am spus și celor de la locală. Ne-au legitimat, nu ne-am opus sau comentat și au zis sa plecam de acolo. Am mers in fata scării pe bancă. Au trecut de vreo 3-4 ori pe acolo și ultima oara ne-au spus din mașină cu geamul deschis că vom primi amendă. Pe data de 26 am primit plic de la locală cu sancțiunea prevăzută la consum de alcool în spațiul public și avertisment pentru consum de semințe. Întrebarea mea este: E corect (legal) ce au trecut, că martorul nu a semnat că îmi este prietena și eu că nu am vrut sa semnez și să primesc procesul verbal? Daca făceau procesul de față cu mine chiar nu mă opuneam semnării lui. Mulțumesc