avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate face un act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate face un act de vanzare cumparare

Am dezbatut o mostenire si eu ca vaduva am cea mai mare parte,dar vreau sa vind mai 3 copii doi din ei ca sa vinda partea loc cer o suma prea mare aproape jumatatea din valoarea ap. Cum pot face sa vind
Vreti sa va vindeti partea celor doi copii?
Sau sa vindeti apartamentul in general, unei alte persoane?
Cota -parte din dreptul de proprietate poate fi instrainata, de vreme ce este individualizata.


Transferul poate opera cu titlu oneros, sau cu titlu gratuit.


De asemenea, cota poate fi instrainata catre orice persoana.



Bunul indiviz, in materalitate sa, insa, poate fi instrainat numai daca exista acordul de vointa al tuturor copartasilor.


( conform regulii unanimitatii , aplicabile perfectarii actelor jurdice, avand ca obiect transferul dreptului de proprietate in ceea ce priveste bunurile in stare de coproprietate ).



Fiecare dintre copartasi decide daca instraineaza cota -parte.



In timpul vietii, fiecare dispune de bunurile sale, dupa cum doreste.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament Ileana_D Ileana_D O persoana cumpara un apartament, fiind ajutata financiar de fiica ei. Ulterior cumpararii, este posibila vanzarea doar a 50% din apartament fiicei acesteia? (vezi toată discuția)
Vanzare pamant andreimihai1969 andreimihai1969 Eu si fratele meu am facut succesiunea dupa decesul parintilor pe o casa si 5 ha teren agricol,eu vreau sa vind partea mea de pamant agricol se poate sa fac ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren yulianaz81 yulianaz81 Buna ziua ,am si eu o intrebare ,tatal meu are 2 fratii si un teren in Ialomita pe care doreste sa-l vanda problema cea mai mare este ca unul dintre fratii nu ... (vezi toată discuția)