avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Am o poprire de aproximativ 4 luni iar luna aceasta mi sa oprit tot salariul.Este legal asa ceva.Mai pot recupera 1/3 ce mi se cuvine din salariu
Cel mai recent răspuns: ContSters429609 , utilizator 10:10, 29 Iunie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, nu este legal. Faceți o notificare către executor prin care să solicitați restituirea sumei poprite în plus.
salariul il ridicati prin cont bancar?Daca da, atunci va adresati bancii.
Banca a trimis mail la executor dar nu îi raspunde
Salariul intra pe data de 15 ale lunii.Banca pe data de 8 a trimis la poprire soma de 2300 dupa care pe 15 cand a intrat salariul la luat si pe acesta.ce pot face sa mi se restitue salariul ca sa iau ce se cuvine 1/3 din salariu
Faceți repede contestație la executare, aveți 15 zile termen pentru a o depune.
`
Vă dau un sfat personal, renunțați la plata salariului prin cont/card bancar, și veți scăpa de abuzurile bancare.
Solicitați angajatorului plata salariului direct în mână, cum s-a plătit de când e lumea pe pământ.
Banca e vinovată în cazul dvs., ca nu a respectat art. 729 din NCPC privind Limitele urmăririi veniturilor bănești.

Alte discuții în legătură

Urgent!executare silita cont salarii dya_dia dya_dia Buna ziua! Mi-a fost executat de BEJ contul de salarii fara a fi instiintata pentru un credit din 2007 , prescris. Mi s-a retinut o suma mai mare decat 1/3 ... (vezi toată discuția)
Dificultati la ridicarea popririi selected selected Buna ziua. Am o problema cu bancile :D . Am poprire pe contul curent pentru un titlu executoriu. Angajatorul a primit si el titlul executoriu si mi-a retinut, ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu in contul excutorului Georgia_cs Georgia_cs Buna ziua. Am schimbat recent angajatorul si am primit luna aceasta instiintar de poprire pe 1/3 din venitul net. Ce m-a uimit pe mine este ca banii din ... (vezi toată discuția)