Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Am o poprire de aproximativ 4 luni iar luna aceasta mi sa oprit tot salariul.Este legal asa ceva.Mai pot recupera 1/3 ce mi se cuvine din salariu
Nu, nu este legal. Faceți o notificare către executor prin care să solicitați restituirea sumei poprite în plus.
salariul il ridicati prin cont bancar?Daca da, atunci va adresati bancii.
Banca a trimis mail la executor dar nu îi raspunde
Salariul intra pe data de 15 ale lunii.Banca pe data de 8 a trimis la poprire soma de 2300 dupa care pe 15 cand a intrat salariul la luat si pe acesta.ce pot face sa mi se restitue salariul ca sa iau ce se cuvine 1/3 din salariu
Faceți repede contestație la executare, aveți 15 zile termen pentru a o depune.
`
Vă dau un sfat personal, renunțați la plata salariului prin cont/card bancar, și veți scăpa de abuzurile bancare.
Solicitați angajatorului plata salariului direct în mână, cum s-a plătit de când e lumea pe pământ.
Banca e vinovată în cazul dvs., ca nu a respectat art. 729 din NCPC privind Limitele urmăririi veniturilor bănești.