Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate dupa facultate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate dupa facultate

Fiul meu termina facultatea zilele acestea; a urmat curs de zi, deci pana acum a fost prins in sistemul de asigurari ca elev la curs de zi; are 23 de ani si se pregateste pentru inca o perioada de studiu pentru care nu va fi recunoscut ca elev - vrea sa se inscrie la doctorat si mai pregateste un examen pentru primavara anului viitor; pe aceasta perioada - si pana se va angaja, cum pot sa-l prind in sistemul de asigurari de sanatate? poate fi coasigurat pe asigurarea mea? in acest moment pe asigurarea mea o mai am pe sotie; ce acte trebuie sa intocmesc, cu cine trebuie sa iau legatura? Multumesc.
1. Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

2. Asadar, numai sotul, sotia si parintii fara venituri proprii pot deveni coasigurati.

In speta, fiul dvs nu poate fi coasigurat .