Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot obtine calitate de coasigurat pentru copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot obtine calitate de coasigurat pentru copil?

Buna ziua. Un pensionar posesor card de sanatate poate solicita un card de coasigurat pentru fiul lui de 25 ani ? Acesta se afla in perioada de dupa terminarea facultatii in urma cu trei luni si incepera serviciului de la 1.01.2019. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, copIii nu pot fi coasigurati ai parintilor.

Pentru a putea beneficia de servicii medicale va trebui sa incheie un contract de asigurare cu casa de asigurari de sanatate, pe numele sau.
Multumesc.