avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit beneficii fiscale sponsorizari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

beneficii fiscale sponsorizari

stie cineva daca exista vreun beneficiu fiscal pentru firmele care fac sponsorizari la gradinite?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 07:37, 2 Octombrie 2009
Exista.
La calculul imp pe profit sunt ch nedeductibile, dar apoi se scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente, daca aceste ch indeplinesc cumulativ urmat conditii:
- este in lim de 3/1000 din cifra de afaceri
- nu depaseste mai mult de 20% din imp pe profit datorat.
Art 21 alin 4 lit p din CF.
am inteles bine: cumpar saltele pt o gradinita in valoare de X lei.
calculez profitul = venituri - chelt (fara X)

impozit pe profit: profit x % = Y

impozit datorat de plata Y-X?

am auzit ca nu ar mai fi in vigoare acest mod de calcul al beneficiului, ci doar faptul ca poti deduce cheltuiala in vederea stabilirii profitului si respectiv impozitului pe profit.
Multumesc!

profit impozabil= profit contabil+chelt nedeductibile-venit neimpozabile
profit impozabil*16%= impozit profit
Vedeti daca va incadrati cu sponsorizarea in cele 2 limite: 3/1000 din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit.
Daca suma sponsorizata este mai mica decit ambele limite rezulta impozit de plata = impozit profit - suma sponsorizare.
Daca suma sponsorizata nu se incadreaza in limita de 20% din impozitul pe profit, scadeti numai acesti 20% in conditiile in care eu presupun ca va incadrati in limita de 3 la mie.
In Cf nu este abrogat art 21, alin 4 lit p, deci este in vigoare.
ok, multumesc foarte mut
pot face sponsorizari pt. copii angajatilor dandu-le bani sa-si cumpere rechizite sau alte lucruri pentru scoala?

Alte discuții în legătură

Suma disponibila pentru sponsorizari ContSters77883 ContSters77883 Stimati Colegi, am urmatoarea intrebare: Societatea comerciala cu raspundere limitat A prezinta urmatoarele cifre la sfarsitul anului 2009 (din bilant, sa ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli cu sponsorizarea turcalexandra turcalexandra Daca aceste ch nu tb sa depaseasca 20% din imp pe Pr..se ia in considerare si imp minim aiic sau doar impozitul calculat in functie de profitul firmei? (vezi toată discuția)
Sponsorizare oliana oliana va rog sa ma ajutati,- cifrele sunt orientative pentru a fi mai usor de calculat In data de 30 dec.2010 am facut o sponsorizare in numerar unei echipe de ... (vezi toată discuția)