avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit beneficii fiscale sponsorizari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

beneficii fiscale sponsorizari

stie cineva daca exista vreun beneficiu fiscal pentru firmele care fac sponsorizari la gradinite?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 07:37, 2 Octombrie 2009
nu, nu puteti sponsoriza copii angajatilor ; ati putea face un contract de sponsorizare cu scoala sau gradinita unde sint copiii, dar putin probabil sa fie intr-o singura clasa ...:D
Le puteti da cadouri copiilor de 1 iunie, Paste si Craciun , in limita sumei de 150 lei/eveniment/copil si atunci suma este deductibila la Dvs( dar plafonat , 2% din fond salarii ) , si neimpozabila la salariati .

t.simona a scris:
profit impozabil= profit contabil+chelt nedeductibile-venit neimpozabile
profit impozabil*16%= impozit profit
Vedeti daca va incadrati cu sponsorizarea in cele 2 limite: 3/1000 din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit.
Daca suma sponsorizata este mai mica decit ambele limite rezulta impozit de plata = impozit profit - suma sponsorizare.
Daca suma sponsorizata nu se incadreaza in limita de 20% din impozitul pe profit, scadeti numai acesti 20% in conditiile in care eu presupun ca va incadrati in limita de 3 la mie.
In Cf nu este abrogat art 21, alin 4 lit p, deci este in vigoare.


Calculul facut este corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suma disponibila pentru sponsorizari ContSters77883 ContSters77883 Stimati Colegi, am urmatoarea intrebare: Societatea comerciala cu raspundere limitat A prezinta urmatoarele cifre la sfarsitul anului 2009 (din bilant, sa ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli cu sponsorizarea turcalexandra turcalexandra Daca aceste ch nu tb sa depaseasca 20% din imp pe Pr..se ia in considerare si imp minim aiic sau doar impozitul calculat in functie de profitul firmei? (vezi toată discuția)
Sponsorizare oliana oliana va rog sa ma ajutati,- cifrele sunt orientative pentru a fi mai usor de calculat In data de 30 dec.2010 am facut o sponsorizare in numerar unei echipe de ... (vezi toată discuția)