Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit beneficii fiscale sponsorizari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

beneficii fiscale sponsorizari

stie cineva daca exista vreun beneficiu fiscal pentru firmele care fac sponsorizari la gradinite?
nu, nu puteti sponsoriza copii angajatilor ; ati putea face un contract de sponsorizare cu scoala sau gradinita unde sint copiii, dar putin probabil sa fie intr-o singura clasa ...:D
Le puteti da cadouri copiilor de 1 iunie, Paste si Craciun , in limita sumei de 150 lei/eveniment/copil si atunci suma este deductibila la Dvs( dar plafonat , 2% din fond salarii ) , si neimpozabila la salariati .

t.simona a scris:
profit impozabil= profit contabil+chelt nedeductibile-venit neimpozabile
profit impozabil*16%= impozit profit
Vedeti daca va incadrati cu sponsorizarea in cele 2 limite: 3/1000 din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit.
Daca suma sponsorizata este mai mica decit ambele limite rezulta impozit de plata = impozit profit - suma sponsorizare.
Daca suma sponsorizata nu se incadreaza in limita de 20% din impozitul pe profit, scadeti numai acesti 20% in conditiile in care eu presupun ca va incadrati in limita de 3 la mie.
In Cf nu este abrogat art 21, alin 4 lit p, deci este in vigoare.

Calculul facut este corect.