Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... persoana cu dizabilitati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

persoana cu dizabilitati

Buna ziua! O intrebare la dumneavoastra, sotul meu are o ruda indepartata internata intr-un centru social cu probleme psihice. Deoarece respectivul nu are rude, mostenitori, dar nici bunuri, eu si sotul meu ne-am ocupat de internarea lui si avem grija de el mergand regulat la el cu cate un pachetel. Precizez ca nu ne aflam sub incidenta Ordinului 1887/2016 si nu suntem obligati la plata unei sume de bani lunare dat fiind faptul ca rudenia este una indepartata. Tot ceea ce facem, facem pentru ca dorim noi. Ca si persoana de contact la centrul respectiv este sotul meu. Problema e ca ori de cate ori apare cate o cheltuiala suntem chemati sa achitam noi si aici ma refer la eventuale referate medicale, analize. Anul trecut am platit RMN, referat de la psihiatru si psiholog. Mentionez ca dumnealui nu este recuperabil si nici nu poate fi integrat in societate dat fiind diagnosticul. Ceea ce nu inteleg este de ce suntem chemati sa achitam noi tot felul de hartii si hartoage. Nu primim chitanta. Ultima oara am umblat noi pe drumuri cu el, cu un bolnav psihic in masina, cu frica ca poate face o criza si la sfarsit ni s-a cerut sa ducem chitantele la Centru. Acum, am fost chemati sa achitam 380 lei contravaloare referat de la medicul psihiatru si psiholog. El este intr-un centru cu specific psihiatric. De ce trebuie sa platim? E legal sau se profita de faptul ca noi ne ingrijim de acest om? Multumesc!
Pensia și indemnizația de handicap cine i le încasează`??