Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vânzare cumpărare locuință
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vânzare cumpărare locuință

Bună ziua. Aș dori să știu dacă se poate ca părinții mei tatăl 82 ani respectiv mama 78 pot face acte de vânzare cumpărare în secret surorii mele fără acordul meu. Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Bună ziua ! Va răspund din proprie experiență :
Da, dansii pot incheia acte de vanzare-cumparare fără acordul dvs. , în cazul meu fiind vorba de o bunica în vârstă de 89 ani, singurul act cerut în plus la notar a fost sa aduc de la medicul specialist dovada ca e în "deplinatatea facultăților mintale" și poate sa i-a astfel de decizii.
Aici e vorba despre părinți nu de bunici iar eu și sora mea suntem singurii mostenitori. În 1994 părinții mei i-au vândut ei un alt apartament dar la notariat au cerut acordul meu scris.
Poate vinde fara acordul dv. Notarul v-a cerut atunci acordul pentru ca a banuit o donatie deghizata.
In timpul vietii oamenii pot dispune de bunurile proprii cum doresc, fara a intreba pe nimeni.