Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilele plătite dublu in Weekend.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilele plătite dublu in Weekend.

Lucrez in domeniul privat. Ziua de 4 Iunie, sărbătoare legală, a căzut intr-o zi de duminica. Eu am lucrat in acea zi program normal. Întrebarea mea este: In acea zi de duminica, sporul pentru Weekend nu se cumulează cu sporul acordat pentru zi de sărbătoare legală? Adică daca o zi de sărbătoare legală cade in zi de Weekend aceasta nu se plătește dublu pentru ca exista deja sporul de Weekend? Mulțumesc.
Nu. Una cu alta nu se cumuleaza.
Daca nu vi s-a compensat cu zi libera, atunci seva plati si sporul pentru munca in week-end si sporul pentru munca in zi de sarbatoare legala.