Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Exista vreo lege sau un proiect de lege care ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Exista vreo lege sau un proiect de lege care stipuleaza ca 25% din cifra de afaceri a firmelor de transport din Romania trebuie sa provina din afaceri domestice (cu firme din Romania)?

Buna ziua,

Stiti cumva daca exista vreo lege sau un proiect de lege care stipuleaza ca 25% din cifra de afaceri a firmelor de transport din Romania trebuie sa provina din afaceri domestice (cu firme din Romania)?

Va multumesc!
Nu.
Ar fi o incalcare a Articolul 45 din Constitutia Romaniei
Libertatea economică
Accesul liber al persoanei la o activitate economică, libera iniţiativă şi exercitarea acestora în condiţiile legii sunt garantate.
+
si o incalcare/nesocotire a principiul libertăţii contractuale.
Potrivit prevederilor art. 1.169 Noul Cod Civil, părţile sunt libere să încheie orice contracte şi să determine conţinutul acestora, în limitele impuse de lege, de ordinea publică şi de bunele moravuri.
Principiul libertăţii contractuale ce guvernează formarea obligaţiilor civile este deopotrivă aplicabil şi obligaţiilor comerciale. Libertatea contractuală în materie comercială constă în dreptul unei persoane de a încheia orice contract, cu orice
partener şi cu clauzele pe care părţile le convin, cu singurele limite impuse de ordinea publică şi bunele moravuri.
Va multumesc pentru raspuns!