Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre teren agricol

Buna seara ,tatăl meu si sora lui lângă sat au cate 10 ari unul lângă celălalt primit ca moștenire de 28 de ani teren extravilan . În fiecare an au săpat terenul acela au lucrat acolo . Toată lumea din sat are cate 10 ari de familie . Si acum au aflat parintii ca de 2 ani s-a schimbat harta cu terenul si pe noi vor sa ne mute intru-un loc mai in jos unde este doar trestie și mizerie . Cum este posibil dupa 28 de ani sa aflam ca o persoana are 40 de ari de 2 ani si restul persoanelor 10 ari dar el încă neavand acolo nici acum .Tatăl meu are depunere in posesie ca act pentru ca de atâția ani nu s-a dat titlu de proprietate . Ce este de facut va rog frumos sa ma lămuriți . Va multumesc anticipat .
Admin, administrator
Din pacate, am avut multe situatii in care convingerea ca "este terenul meu" nu s-a reg[sit in acte.
Sfatul meu:
-cereti in scris de la Primarie motivul relocarii.
-clarificati situatia juridica a terenului apeland la topograf, notar si cadastru.
Și s-au rezolvat? Se poate face ceva sa fie locul cum a fost până acum? Nu e posibil dupa atatia ani sa ne trimita in alta parte dupa placul lor sa aibe teren cat mai mult in fata casei lor din cauza la noua hartă ..