Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ajutor deces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ajutor deces

mamamea a murit acum doua saptamani nu avea nici un venit eu ca fiu sunt in prenatal de la serviciu a spus ca nu imi da nimic nici la ajutor social nu imi da nimic are dreptul de ajutor de deces va rog spunetimi si mie unde pot sa merg
Chiar daca sunteti in concediu prenatal, tot sunteti angajata unitatii. Intereseaza in acestr caz daca mama era in intretinerea dvs.
Pentru ca daca era in intretinerea dvs trebuie sa beneficiati de ajutorul stabilit la nivel de unitate (daca exista un contract colectiv de munca). Daca nu exista CCM la nivel de unitate se aplica prevederile art 51 lit d) din CCMUNN : "un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului."
Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010:
ART.51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.
Daca mama D-voastra nu avea nici un venit trebuia sa fie in intretinerea D-voastra, la deduceri suplimentare.