Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Valoarea punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Valoarea punctului de pensie

De ce CNPP nu a respectat algoritmul de calcul al valorii punctului de pensie precizat în legea pensiilor?Știați că încă din anul 2013 acest algoritm nu a fost respectat? Știați că începând cu anul 2017 valoarea punctului de pensie trebuia să fie mai mare de 1200 lei?.CNPP a stabilit începând cu 2013 valori ale punctului de pensie fără să respecte algoritmul de calcul prevăzut în legea pensiilor.!? Știați acest lucru ?!
Vedeti mai jos cine stabileste valoarea punctului de pensie:

[ link extern ] /

[ link extern ]
CNPP nu a respectat legea pensiilor respectiv algoritmul de calcul al valorii punctului de pensie care este valabil și azi întrucât legea respectivă nu s-a modificat,a propus ministerului muncii o valoare neconformă cu algoritmul de calcul iar valoarea respectivă a fost trimisă ministerului muncii și aprobată prin oug și ulterior prin legi.vă rog verificați prin calcul ținând cont dedatele stabilite de Institutul Național de statistică referitor la rata inflației și salariul mediu pe economie în anii 2013 etc..
domnule carp cu respect dar ordonanța nr1 din 2013 este și azi în vigoare!!!!
Lamuriti aceste lucruri cu CNPP, sau in instanta.